czwartek, 1 grudnia 2016

współpraca, porady dla modelek

zainspirowana przez masę wiadomości na maxmodels, facebooku i innych podobnych stronach, postanowiłam napisać trochę o WSPÓŁPRACY - słowo klucz. pisze do mnie dużo osób z pytaniem o współpracę na zasadach TFP. czy wszyscy wiedzą co to oznacza? szczerze mówiąc trafia mnie szlag, gdy czytam niektóre wiadomości."Współpraca – zdolność tworzenia więzi i współdziałania z innymi, umiejętność pracy w grupie na rzecz osiągania wspólnych celów, umiejętność zespołowego wykonywania zadań i wspólnego rozwiązywania problemów."

zanim napiszesz z propozycją współpracy:
pomyśl, co nowego możesz wnieść do portfolio fotografa. czy może w twojej głowie od jakiegoś czasu siedzi pomysł, który jest w stylu danego fotografa i masz super rekwizyt czy stylizację przydatną do sesji? zapewniasz wizaż lub masz dostęp do niesamowitego miejsca lub pomieszczenia? napisz o tym!

zapoznaj się z portfolio & zakresem pracy oraz przeczytaj opis!

tutaj idealnym przykładem jest pierwsza wiadomość, z tych zamieszczonych powyżej ;) czasami zastanawiam się skąd się urwały niektóre modelki. przeczytanie opisu i przejrzenie portfolio to moim zdaniem PODSTAWA przed napisaniem wiadomości z propozycją współpracy. proponujesz współpracę w Rzeszowie fotografowi z Trójmiasta? albo chcesz, żebym zrobiła Ci sesję fashion, gdzie ja wykonuję praktycznie same portrety? chyba oczywiste, że odpowiedź nie będzie twierdząca. zupełnie kwestią są sesje odpłatne, jednak dziś poruszam jedynie problem TFP. 

zrób dobre pierwsze wrażenie

nie od dziś wiadomo, że pierwsze wrażenie jest bardzo ważne. bardzo lubię jak w pierwszej wiadomości zawartych jest jak najwięcej informacji, konkretne pomysły i ogólnie co ta sesja wniesie do mojego portfolio. wtedy zupełnie inaczej patrzę na daną osobę i zazwyczaj przymykam oko na portfolio modelki. gdy widzę zaangażowanie danej osoby - wiem, że miło będzie nam się razem pracowało, że nie tylko mi zależy na jak najlepszych efektach i nie tylko ja będę się starała, aby te efekty właśnie takie były. 

+osobiście wolę, jak początkująca modelka w swoim portfolio ma polaroidy zrobione chociażby telefonem przez koleżankę, niż selfiaczki i zdjęcia typu "stoję i podpieram ścianę"


organizacja sesji

niestety, z moich niemiłych doświadczeń wiem, że niektóre modelki nie są zbyt chętne do pomocy przy organizacji sesji. a jeszcze lepiej jak mogą przyjść na gotowe. przy zleceniach na prawdę nie mam nic przeciwko, ale przy TFP? czasami faktycznie sama wolę załatwić wizażystkę czy stylizację, jednak czas nie zawsze mi na to pozwala. jeszcze jak modelka raczy na kilka godzin przed sesją odwołać spotkanie? i weź tu się tłumacz za modelkę.. ;)


i najważniejsze: jak już uda się umówić na sesję i ją wykonać. nie spamuj fotografowi z zapytaniem "kiedy zdjęcia?", "hej i jak tam?" na prawdę nic tak nie demotywuje do obróbki niż natrętna modelka. dodatkowo trzeba liczyć się z tym, że prawdopodobnie nie jesteś jedyną osobą, która czeka na zdjęcia. fotografowie wykonują również sesje zleceniowe, które są ich pracą i to one są priorytetem do obrobienia. dopiero potem przychodzi czas na sesje TFP ;) osobiście zazwyczaj informuję kiedy można spodziewać się pierwszych zdjęć, jak i całości, ale zawsze znajdzie się osoba, która się niecierpliwi.. 

wiem, że notka jest napisana dość chaotycznie, jednak mam nadzieję, że najważniejsze informacje są zawarte i że choć w minimalnym stopniu jest przydatna.

1 komentarz :

  1. Racja, nic bardziej nie denerwuje od pytania: a masz już jakieś obrobione/wyślesz 'nieprzerobione'? Przyznam się żałośnie, że zdarzyło mi się z poirytowania wysłać 'lipnie' obrobione zdjęcia tylko dlatego, żeby dana osoba odczepiła się w końcu.. A to chyba bardzo smutna końcówka współpracy. :(

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Łączna liczba wyświetleń

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka